Materiály

V řadě dostupných materiálů v literatuře, na internetu i v časopisech se doporučuje jako nejvhodnější jachtařská šňůra. Protože se však v jachtingu a ostatních vodních sportech používá v lanoví řada šňůr různého složení s často rozdílnými vlastnostmi, stává se pojem ,,jachtařská“ šňůra či lano spíše zavádějícím. Lana kladkových systémů, výtahová a otěžová lana hlavních plachet a kosatek, stěhy... To je jen část lanoví soudobé plachetnice. Různé požadavky na pevnost, pružnost, elasticitu a odolnost proti mechanickému namáhání, plovoucí či neplovoucí lano. Společným jmenovatelem často bývá jen odolnost proti povětrnostním vlivům, kyselinám a organickým rozpouštědlům. Od dob starých námořních plachetnic ušel vývoj kus cesty. Kroucená lana z konopí, juty a sisalu nahradily moderní syntetické materiály s vlastnostmi, před nimiž by jistě někdejší námořníci museli smeknout. Zde jsou některé z nich – snažil jsem se o výtah vlastností potřebných pro naše účely.

Polypropylen (PP, PPV)

Šňůra zpravidla z osmi pletenců, někdy jednobarevná, jindy kombinovaná do melíru, šachovnice nebo spirály. Kombinací je bezpočet, nyní se již snažím přímo ve výrobě objednávat to, o co je zájem. Z praktického hlediska je polypropylen materiál cenově dostupný, odolávající kyselinám a zásadám (pot, sliny), s dobrou délkovou stálostí pod zátěží. Je sice potřeba počítat s mírným průtahem daným stažením pletenců lana, ale toto je minimální. Nedostatkem je malá odolnost proti UV záření. Často pestré barvy na sluníčku časem blednou, ale bereme-li v úvahu minimální pořizovací cenu a předpokládanou životnost asi dva roky, tak to se ohlávka stejně dřív ,,ohledí“ než poničí.

Polypropylen má nízký bod tání – asi 150oC (proto se lana z něj nesmí používat tam, kde se třením generuje teplo) a tak se poškozená nebo otřepená část lana dá do určité míry opravit zatavením nad plamenem. Ve srovnání s polyamidem má polypropylen asi poloviční pevnost v tahu.

Polyamid (nylon) (PA)

Poměrně žádané jsou ohlávky z polyamidu. Materiál dodávaný většinou jako několikaramenné jádro s opletem, hladké, na pohled elegantní. Polyamidová vlákna jsou nejpevnější ze syntetických vláken, přestože vlivem vlhkosti ztrácejí asi 10 – 15% pevnosti. Proti polypropylénu je cena o něco vyšší a jednou z nevýhod je to, že se polyamid pod opakovaným namáháním protahuje bez návratu k původní délce. Průtah může postupem času dosáhnout až 15% původní délky. Dobře odolává fotochemickému rozkladu v důsledku působení UV záření. Z hlediska užitných vlastností je nejlepší bílá barva, protože barvení může vlákno oslabit. Praktická stránka bývá trochu jiná – bílá ohlávka zůstane sněhobílá jen krátce. Polyamid má vysoký bod tání (asi 260oC), odolává zásadám i slabším kyselinám, olejům a organickým rozpouštědlům.

Polyester (PES)

Nepatří mezi ty nejoblíbenější, na vázání uzlů je toto lano poměrně tuhé a pružné a na omak drsné. Proto bývá kombinováno s jinými materiály. Polyesterové jádro z pramenů volných vláken (nebo neutažený pletenec) a polypropylénový oplet. Zajímavá kombinace i její vlastnosti. Takováto ohlávka drží rozměry i pod opakovaným namáháním, ale je přitom měkká a vcelku příjemná. Pod tlakem má tendenci se zplošťovat a nepůsobí tak ostře. Je to výhoda pro někoho s ne moc citlivou rukou. Naopak se nedoporučuje používat na opozičního koně – tedy koně co od něj očekáváte hru na přetahovanou. Tak tedy – jestli oceníte kombinaci vlastností provazové a stájové ohlávky, je toto správná volba. Chcete – li ohlávku používat na výcvik, zvolte raději jiný materiál.

Ve srovnání s polyamidem má polyesterové lano o něco nižší pevnost, menší průtah poz opakovaným zatěžováním, ale větší opotřebení třením. Odolává kyselinám a slabým zásadám, olejům i organickým rozpouštědlům.


 

Copyright © 2013, Hanzy